elatravel@poczta.onet.pl
87-643-55-00

Troki-Wilno

   B  I  U  R  O    P  O  D  R  Ó  Ż  Y

                                            ?  E  L  A  ? T  R  A  V  E  L ?LOGO

                                              16-300  A U G U S T Ó W

                                               tel/fax  (087)  643-55-00

                                                RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA 15/2

 Wycieczka jednodniowa Wilno-Troki:

          Kraj nizinny w, którym płynie Niemen.Gdzie nad brzegiem zielone kwitną łąki, a w oddali wznoszą się pozłacane zbożem pagórki. Leży gród nad rzeką Wilią będący stolicą kraju Litwy. Z Matką Boską na straży jej wrót. Wpatrzoną w malownicze kamienice z wąskimi brukowanymi uliczkami. Czuwającą nad przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami. Zapraszającymi nas do Wilna miasta liczącego ponad półmilionową społeczność z największą mniejszością polską. Dzielącą się na 20 dzielnic z piękną starówką wileńską, do której dotrzemy przechodząc przez Ostrą Bramę, w której znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Miłosierdzia. Przemierzając Stare Miasto widoczne jest bogactwo zabytków sakralnych m.in. Katedra św. Stanisława i św. Władysława.         

Wilno to również miasto wielkich artystów należy wspomnieć chociażby naszego wieszcza Adama Mickiewicza można zwiedzić muzeum pisarza mieszące się w jego byłym mieszkaniu w zaułku Bernardyńskim.        

 Stolica Litwy Wilno to także Polska historia nie można zapomnieć o tych rodakach, którzy w tym mieście żyli, tworzyli i walczyli w jego obronie. Oddamy im hołd przybywając na Cmentarz na Rossie, na którym, znajdują się pomniki artystów, profesorów, żołnierzy polskich, akowców z najsłynniejszym pomnikiem-mauzoleum Matka i Serce Syna. W którym to złożono serce Józefa Piłsudskiego w srebrnej urnie w roku 1936 roku, u stóp trumny kryjącej szczątki matki Marszałka Marii z Bielewiczów Piłsudskiej.        

 Nie było by Wilna gdyby nieodległe opodal Stare Troki(Troki), bo to stąd Wielki Książę Giedymin wyruszył na polowanie i zauroczony krajobrazem nad rzeką Wilią kazał zbudować gród, który nazwał Wilno. Przeniósł również stolicę Litwy z Trok do Wilna.    

     Jadąc na południowy zachód od Wilna nad jeziorem Galve znajduje się oto właśnie miejscowość Troki, w której to możemy zobaczyć zamek na wyspie jeziornej. Z tego to zamku wybudowanego na rozkaz Wielkiego Księcia Kiejstuta w drugiej połowie XIV w. broniono i napadano na Wielki Zakon Krzyżacki. Pięknie położony zamek przyciąga swoim wyglądem czerwonych ceglanych murów. Wracając z zamku na stały ląd czuć w powietrzu zapach unoszących się regionalnych potraw sprzedawanych na straganach i w lokalach gastronomicznych. Można tutaj jak również w Wilnie skosztować tradycyjnych dań takich jak: Kibiny, Cepeliny, Chłodnika Litewskiego czy też Ciemnego Chleba Litewskiego. Tego wszystkiego mogą Państwo zobaczyć i skosztować jadąc z naszym biurem ?ELA-TRAVEL? na jednodniową wycieczkę do Wilna i Trok. Zapraszamy na niezapomnianą podróż w krainę Wielkich Książąt Litewskich. 🙂

N O W O Ś Ć!!

Obsługa grupy w systemie AUDIO GUIDE: Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający klientowi wygodny sposób zwiedzania.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z naszej wycieczki w wykonaniu Pana Krzysztofa Wiśniewskiego.

Relacja fotograficzna Troki – Wilno KLIKNIJ

 

     T R O K I  – W I L N O

2014

TERMINARZ   WYCIECZEK  JEDNODNIOWYCH
LISTOPAD
09-LISTOPAD-2014

 

TROKI ? WILNO

Czas trwania wycieczki:

1 dzień. Termin wyjazdu: do uzgodnienia.

Program:

Wyjazd z Augustowa godz. 5.30, powrót ok. godz. 21.30.

W programie zwiedzania:

? Zamek Wielkich Książąt Litewskich w Trokach pięknie położony na wyspie jeziora Gelve.         Wybudowany na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Był główną warownią w obronie przed najazdami krzyżackimi.

?Ostra Brama z kaplicą i Obrazem Matki Miłosierdzia, który został zawieszony w czasach niepokoju i zagrożenia miał na zadanie bronić murów i mieszkańców Wilna. Wybrano akurat bramę wschodnią, na którą najczęściej dochodziło do najazdów stolicy Litwy. Mury obronne zostały wybudowane w XVI wieku. Nazwę swoją zawdzięcza dzielnicy, zwanej niegdyś Ostrym Końcem, inna jej nazwą jest Miednicka, nawiązująca do szlaku, prowadzącego do Miednik Królewskich.

?Rynek Starowileński liczący 260 ha starówka zwana potocznie ?muzeum pod gołym niebem? jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów zabytkowych we wschodniej europie. Pomiędzy wąskimi uliczkami można tutaj zobaczyć dzieła architektoniczne od gotyku po klasycyzm.

?Kościoły św. Anny niewielka gotycka świątynia wybudowana 1502r z jedną nawą i trzema barokowymi ołtarzami.

?Kościół Bernardynów wybudowany w 1525roku przez franciszkanów obserwatorów. Stylem nawiązuje do gotyku i renesansu.

?Mieszkanie Mickiewicza w Zaułku Bernardyńskim tutaj Wieszcz mieszkał w 1822roku. W tym 3 pokojowym mieszkaniu przygotowywał do druku Grażynę. Ekspozycja przedstawia związki poety z Litwą i Wilnem.

?Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1668roku w stylu barokowym na planie krzyża łacińskiego, zwieńczony kopułą na skrzyżowaniu naw. Wnętrze świątyni ozdabia 2tys. rzeźb nawiązujących tematycznie do biblii, mitologii i historii.

?Cmentarz na Rossie najsłynniejsza nekropolia miasta ,która zawdzięcza nazwę prawdopodobnie od nazwiska właściciela gruntów. Znajdują się tutaj groby zasłużonych artystów, wykładowców, powstańców, Akowców. Spoczywa również na tym cmentarzu mama Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce. ?i inne ciekawe obiekty.

Świadczenia:

– transport autokarem na trasie: Augustów – Troki – Wilno – Augustów, – opiekę pilota i przewodników z licencjami, – ubezpieczenie NNW i KL.

Bilety wstępu płatne dodatkowo:

Muzeum Mickiewicza w Wilnie, Zamek w Trokach.

Cena:

90,00 zł od osoby

About the Author