87-643-55-00

Dawny Klasztor Kamedułów położony jest na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Ufundowany został przez Jana II Kazimierza Wielkiego w 1667 roku wraz z wyspą, na której się znajdował, okolicznymi jeziorami oraz częścią Puszczy Augustowskiej.

Jan II Kazimierz Wielki fundując klasztor z ziemiami narzucił obowiązek codziennych modlitw o oddalenie od kraju wszelkich nieszczęść.

Miejscowość Wigry, w której znajduje się Pokamedulski Zespół Klasztorny, była ulubionym miejscem polowań władców polskich takich jak Władysław Jagiełło czy Zygmunt August. Klasztor Pustelniczy Kamedułów należał do najbogatszych na świecie. W eremie wigierskim obowiązywała zasada św. Benedykta ORA ET LABORA – jedni bardziej poświęcali się modlitwie (ojcowie), drudzy bardziej pracy (bracia konwersi).

Cztery lata po przekazaniu klasztoru wybuchł pożar, który zniszczył drewniane zabudowania na wyspie. Pod koniec XVII wieku Kameduli rozpoczęli budowę zespołu klasztornego wraz z kościołem i budynkami gospodarczymi z cegły. Dominujący element – Kościół w stylu barokowym – budowany był blisko pół wieku.

W roku 1715 Kameduli założyli miasto Suwałki, okoliczne wsie i folwarki, budowali drogi. Dzięki nim region Suwalszczyzny rozwinął się gospodarczo. Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze Prus dopuściły się grabieży na Kamedułach Wigierskich a w 1800 roku usunięto ich z Wigier i zmuszeni byli Oni do przeniesienia się na podwarszawskie Bielany.

Pokamedulski Zespół Klasztorny w trakcie trwania I i II Wojny Światowej ucierpiał znacznie. Jego odbudowa rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, w chwili obecnej trwają prace remontowe na wieży Widokowej, z której rozpościera się widok na jezioro Wigry i okolice.

W latach 1975-2010 na Wigrach mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dla turystów na terenie Zespołu znajdują się pokoje gościnne i apartamenty. W kaplicy Kanclerskiej zwiedzić można Muzeum Papieskie utworzone po Jego wizycie w 1999 roku. We wnętrzach kościoła znajduje się krypta, w której zamurowanych zostało ponad 40 wnęk z ciałami zmarłych zakonników.

Jeśli chcą Państwo zwiedzić te piękne miejsce, Biuro Podróży „Ela-Travel” organizuje wycieczki po Suwalszczyźnie, w których jednym z miejsc wartych zobaczenia jest Pokamedulski Zespół Klasztorny. Serdecznie zapraszamy !