87-643-55-00

Z początku Studzieniczna funkcjonowała jako samodzielna wieś, dokładnie do 1973 roku. Po tym czasie została włączona do Augustowa i obecnie jest częścią administracyjną miasta oraz nazwą ulicy. Położona na Pojezierzu Suwalskim, otoczona lasami Puszczy Augustowskiej, jeziorem Studzienicznym oraz Stawem Studzieniczańskim. Oddalona jest na około 7,5 km od Augustowa przy drodze krajowej nr 16.

W Studzienicznej znajduje się Sanktuarium Maryjne, na które składa się Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej oraz Kaplica Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza drewniana świątynia wybudowana została pod koniec XVIII wieku, w związku z coraz większym kultem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Natomiast obecny kościół postawiony został w 1847 roku. Ponad 20 lat później, dokładnie w 1873 roku, kościół ten zyskał prawa parafii i nadano mu tytuł Matki Bożej Szkaplerznej. Według historii chrześcijańskiej, szkaplerz związany jest z Górą Karmel w Ziemi Świętej, która swego czasu była górą pustelników.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej

We wnętrzu znajdują się 3 ołtarze: główny – św. Anny i boczne – św. Jana Nepomucena i św. Tekli. Wybór tych patronów nie był przypadkowy, gdyż św. Tekla jest patronką pustelników. Natomiast św. Jan Nepomucen, to patron szczerej spowiedzi i dobrej sławy. Do dzisiejszego dnia na skraju wyspy stoi figurka z XIX wieku ów świętego.

Wnętrze Kościoła

Murowaną kaplicę na wyspie wybudowano w 1872 roku. Ma ona kształt rotundy. Została ufundowana przez pracującego przy budowie Kanału Augustowskiego – inżyniera Ludwika Jeziorkowskiego. Wewnątrz kaplicy znajduje się niezwykły obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej (kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej) słynący łaskami. Pochodzi on z XVIII wieku i został namalowany przez nieznanego autora. W tym miejscu dokonało się wiele uzdrowień duchowych, jak i fizycznych. Na wyraz wdzięczności za ów cuda, osoby uzdrowione zawieszały przy Obrazie wota, jako dar dziękczynny Matce Bożej. Wzniosłym momentem w historii Studzienicznej było ukoronowanie Obrazu koronami papieskimi. Uroczystość ta odbyła się 17 września 1995 roku z udziałem licznych biskupów, duchownych oraz pielgrzymów.

Obok Kapliczki znajduje się studzienka z cudowną wodą, która według opinii i przekonań wiernych, posiada uzdrawiającą moc, szczególnie polecana dla chorób oczu i skóry. Cała nazwa Studzieniczna pochodzi właśnie od tej studzienki.

Kaplica Najświętszej Maryi Panny

W 1999 roku swoją wizytę w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej odbył Papież Jan Paweł II, jako jeden z punktów swojej pielgrzymki. Przypływając tu jednym ze statków Żeglugi Augustowskiej, modlił się w kaplicy przed Obrazem Matki Bożej. Na wyraz pamięci temu wydarzeniu, postawiono pomnik Ojca Świętego (kanonizowany w 2014 roku) wraz z tablicą wspominającą wypowiedziane wtedy przez Papieża słowa: „Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. Od tamtej pory dużą popularnością cieszą się rejsy pamiętnym Szlakiem Papieskim.

Pomnik upamiętniający pobyt Papieża Jana Pawła II w 1999 roku.

W Studzienicznej w ciągu roku odbywają się aż cztery odpusty. Przypadają one w dni: Zesłania Ducha Świętego, św. Anny, św. Jana Nepomucena oraz św. Tekli. Najbardziej znanym przez pielgrzymów i turystów jest ten pierwszy, czyli tzw. „Zielone Świątki”. Termin tego odpustu uzależniony jest od przypadających Świąt Wielkanocnych w danym roku, gdyż jest to dzień Pięćdziesiątnicy. Święto Zesłania Ducha Świętego jest jednym z najstarszych obchodzonych świat kościelnych. Natomiast odpust sprawowany jest w niedzielę, kiedy to odbywają się największe uroczystości. Na kilka dni przed tym wydarzeniem, rozstawiane są liczne stragany z pamiątkami regionalnymi, wyrobami kuchni lokalnej, zabawkami dla dzieci itp.

Liczne stragany podczas odpustu

Osoby chętne odwiedzić to niezwykłe miejsce zapraszamy na jedną z naszych dwóch wycieczek: W Krainie Jezior i Lasów, w której zaczniemy od rejsu statkiem z Żeglugi Augustowskiej w kierunku Studzienicznej lub podczas wycieczki o Suwalszczyźnie, w trakcie której zwiedzimy Sanktuarium i inne okoliczne miejscowości.