Polskie akcenty kulturowe w Wilnie
Po kilkudziesięciu latach, od momentu kiedy Wilno przestało być Polskim miastem, pomimo wielu zmian jakie zaszły, wciąż można spotkać tam liczne akcenty polskości. Okres II wojny światowej zmienił strukturę ludności mieszkańców stolicy Litwy. Przed wojną to właśnie Polacy stanowili tam większość, bo ponad 54% mieszkańców, natomiast po wojnie odsetek ten zmniejszył się do zaledwie kilkunastu procent.
Do takich polskich akcentów bez wątpienia można zaliczyć m.in.:
Muzeum Adama Mickiewicza, które swego czasu było mieszkaniem poety. W środku, w pokojach znajdują się zbiory pamiątek, jak również portretów wieszcza. W tym mieszkaniu Mickiewicz opracowywał “Grażynę” oraz “Ballady i romanse”. Dlatego też na zewnątrz budynku została umieszczona pamiątkowa tablica informująca o tym, iż Adam Mickiewicz właśnie w tym miejscu napisał powieść “Grażyna”.

Wnętrze domu – muzeum Adama Mickiewicza
Uniwersytet Wileński – założony został w 1579 roku przez Stefana Batorego. Jako zespół połączonych ze sobą budynków, zachował najważniejsze style architektoniczne obecne na Litwie tj. gotycki, renesansowy, barokowy i klasycystyczny. Jest on jednym z najstarszych uniwersytetów we Wschodniej i Północnej Europie. Wykładało tu wielu znanych Polaków, takich jak: ks. Piotr Skarga, ks. Jakub Wujek, czy Adam Naruszewicz.

Jeden z posągów na gmachu Uniwersytetu
Archikatedra św. Stanisława Biskupa i św. Władysława – ślady polskości można się tu doszukać w podziemiach, gdyż właśnie tam spoczywa król polski i wielki książę litewski Aleksander z dynastii Jagiellonów, jak również dwie żony króla polskiego Zygmunta Augusta – Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna. W katedrze znajduje się 11 kaplic, które powinni zobaczyć miłośnicy sztuki. Natomiast znajdująca się przed bazyliką dzwonnica jest jedną z baszt należących do dawnych murów obronnych Zamku Dolnego. Mierzy ona aż 57 metrów wysokości.

Dzwonnica oraz Archikatedra św. Stanisława i św. Władysława
Kościół św. Piotra i Pawła – jest jednym z najsłynniejszych zabytków barokowych na Litwie. Świątynię tę zaprojektował krakowski architekt Jan Zaor. Jego wnętrze jest znacznie piękniejsze od fasady budynku. W środku znajduje się piękna, biała sztukateria, która pokrywa ściany, sklepienia i kopułę kościoła. Natomiast zamiast standardowego ołtarza, umieszczony jest obraz z patronami katedry, który został namalowany przez polskiego artystę Franciszka Smuglewicza.

Wnętrze Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła
Cmentarz na Rossie – najsłynniejszy, zabytkowy cmentarz w stolicy Litwy. Tutaj można znaleźć najbardziej namacalne ślady polskości w postaci postawionych nagrobków. Spoczywa tu matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Swoje miejsce pochówku mają tu też polscy żołnierze polegli w latach 1919/20.

Pomnik matki i Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie
Pomnik Stanisława Moniuszki – na skwerze przed kościołem św. Katarzyny znajduje się popiersie polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, który mieszkał w Wilnie w latach 1840-1858 roku. Natomiast w 1922 roku został odsłonięty jego pomnik, którego autorem jest Polak urodzony w Wilnie – Bolesław Bałzukiewicz.